02. İran İslam Cumhuriyeti Düşüncesi | Serhan Afacan | Toplum

2020-05-29

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü’ünde öğretim üyesi olan Dr. Serhan Afacan. Serhan Hoca’yla İran’da İslam Cumhuriyeti düşüncesinin..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
02. İran İslam Cumhuriyeti Düşüncesi | Serhan Afacan | Toplum
/

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü’ünde öğretim üyesi olan Dr. Serhan Afacan. Serhan Hoca’yla İran’da İslam Cumhuriyeti düşüncesinin ortaya çıkışını, gelişimini ve hakim görüş haline gelme sürecini konuşuyoruz. 20. yy’ın başlarından günümüze kadar İran İslam Düşüncesi’nin seyrini bu bölümde bulabilirsiniz.

Serhan Afacan

Marmara Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nde öğretim üyesi olan Dr. Serhan Afacan 2008 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun oldu. Dr. Afacan 2008 yılında Leiden Üniversitesi İran Çalışmaları Bölümü’nde başladığı yüksek lisans eğitimini “Oryantalizm Çağında Bir Oksidentalist: Muhammed İkbal ve Batı” başlıklı teziyle tamamladı. 2009 yılında aynı üniversitede doktora eğitimine başlayan Dr. Afacan “Devlet, Toplum ve Emek: İran Tekstil İşçilerinin Sosyal Tarihi, 1906-1941” başlıklı teziyle doktor unvanı aldı. Çalışmalarında modern İran tarihi, sosyal tarih, İran’da toplumsal hareketler, devlet-toplum ilişkileri ve güncel İran siyasetine yoğunlaşan Dr. Afacan iyi derecede İngilizce, Farsça ve Arapça bilmektedir

Sunucu

M. Tahir Kılavuz
Tahir Kılavuz, 2019 yılında Notre Dame Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında doktora eğitimini tamamladı. Harvard Üniversitesi Middle East Initiative programında doktora sonrası araştırmacısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Müzik

Göksel Baktagir – Martı

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin