29. Tıbbın ve Fıkhın Kesiştiği Alan: Biyofıkıh | M. İhsan Karaman | Tıp ve Ahlak

2021-03-11

Bu bölümümüzde İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu başkanı M. İhsan Karaman’la tıbbi uygulamalardaki gelişmelerin İslami değerler ışığında irdelenmesi üzerine konuştuk. Tıbbın ve..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
29. Tıbbın ve Fıkhın Kesiştiği Alan: Biyofıkıh | M. İhsan Karaman | Tıp ve Ahlak
/

Bu bölümümüzde İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu başkanı M. İhsan Karaman’la tıbbi uygulamalardaki gelişmelerin İslami değerler ışığında irdelenmesi üzerine konuştuk. Tıbbın ve fıkhın ortak alanlarının neler olduğundan ve bu alanlarda nasıl çalışılabileceğinden bahsettik. Karaman, söz konusu ortak alanın “biyofıkıh” kavramıyla tanımlanabileceğini söyledi ve bu alanda ciddi çalışmalarıyla öncü olma niteliği taşıyan İSAR Tıp ve Ahlak Grubu’nun vizyonunu, amaçladıklarını ve başarıların paylaştı.

M. İhsan Karaman

1986 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği’nde ihtisas eğitimini tamamlayarak 1991 yılında üroloji uzmanı oldu, ardından 2008’de ise üroloji profesörü ünvanını almıştır. 2013 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliğine atanmış, Aralık 2014-2018 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmüştür. Karaman, Mayıs 2019’da İstanbul Üniversitesinde “Tıp Tarihi ve Etik” alanında da doktora programını tamamlayıp PhD ünvanı almıştır.

Telif veya editoryal olarak yayınlanmış altı kitaba ilaveten, 50’den fazla kitap bölümü yazarlığı, 300’den fazla ulusal ve uluslararası alanda yayımlanmış/sunulmuş akademik çalışması ve almış olduğu 1500’ün üzerinde uluslararası atıf bulunan Karaman, halen Medistate Kavacık Hastanesi Üroloji Kliniği Direktörü ve İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir. Dünya İslami Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) ve Uluslararası Yeşilay Federasyonu (UYEF) Başkanı olan Karaman, mesleki faaliyetleri yanında, küresel bir sosyal sorumluluk projesi olarak, “Yeryüzü Doktorları Türkiye” adlı uluslararası bir tıbbi ve insani yardım teşkilatının kurucularından olup 10 yıl süreyle genel başkanlığını yürütmüştür. Karaman, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi; Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi Yürütme Kurulu üyesi ve İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu Başkanı’dır. Karaman, Ekim 2012 – Mayıs 2015 tarihleri arasında da Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı yapmıştır.

Kaynakça ve İleri Okumalar


Sunucu

Hasan İnceöz
2018’de Nevşehir Fen Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce)’ne başladı. 2020 yılından bu yana Sosyoloji (İngilizce) bölümü çift anadal programına devam etmektedir. Aynı zamanda İSAR Lisans öğrencisi olarak eğitimini sürdürmekte ve çeşitli sivil toplum faaliyetlerinde bulunmaktadır.


Müzik

Göksel Baktagir – Martı

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin