45. İslam İktisadı ve Finansı Kapitalizme Alternatif Olabilir mi? | Metin Toprak | Toplum

2023-10-27

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Prof. Dr. Metin Toprak ile İslam iktisadı ve finansının modern çağda kapitalizm’e alternatif olup olamayacağı sorusu üzerine konuştuk...

İSAR Podcast
İSAR Podcast
45. İslam İktisadı ve Finansı Kapitalizme Alternatif Olabilir mi? | Metin Toprak | Toplum
/

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Prof. Dr. Metin Toprak ile İslam iktisadı ve finansının modern çağda kapitalizm’e alternatif olup olamayacağı sorusu üzerine konuştuk. İslami finans ve Batı’da çok revaçta olan faizsiz finans kavramlarının tam olarak nelere tekabül ettiği, İslam iktisadı konusunda Türkiye’nin durumu, bu konudaki uluslararası tecrübe, konvansiyonel finans ile mukayesesi gibi birçok konu başlığına değindik.

Metin Toprak

Metin Toprak, 30 yılı aşkın bir süredir üniversitede, bürokraside ve özel sektörde çalışmaktadır. İktisat profesörü olan Toprak, görev yaptığı kurumlarda Bilgi teknolojileri birimlerinden ve projelerden sorumlu olarak görev yapmıştır. Toprak, Türkiye Referanslama Raporu ekibi lideridir. Bu rapor Mart 2017’de Avrupa Komisyonu’nun ilgili kurumu tarafından onaylanmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkan Yardımcısı, Rekabet Kurumu İkinci Başkanı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkan Yardımcısı olarak çalışmıştır. Halen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde öğretim üyesi ve Zaim Teknopark’ta bir yazılım ve eğitim danışmanlığı şirketinde yönetici olarak görev yapmaktadır.


Sunucu

Numan Bülbül

Boğaziçi Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişlkiler bölümü ile İktisat bölümlerinde Çift Anadal lisansına devam etmektedir. 4 senelik İsar Temel Eğitim (Lisans) programını tamamlamış, İsar İhtisas programına devam etmektedir.


Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin