11. Bir Mefhum Olarak Matematik ve Hayatımızdaki Yeri | Baha Zafer | Mühendislik ve Bilim

2020-08-07

Bu bölümümüzde İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri bölümü hocalarından Doç. Dr. Baha Zafer ile bir mefhum olarak matematiği tarihsel perspektifi ve..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
11. Bir Mefhum Olarak Matematik ve Hayatımızdaki Yeri | Baha Zafer | Mühendislik ve Bilim
/

Bu bölümümüzde İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri bölümü hocalarından Doç. Dr. Baha Zafer ile bir mefhum olarak matematiği tarihsel perspektifi ve diğer bilim dalları ile olan ilişkisini bağlamında inceleyeceğiz. Bu minvalde yapılan global ve yerel ölçekte Matematik çalışmalarının bizim için nasıl bir anlam taşıdığını veya taşıması gerektiğini ele alacağız. Kısacası: “Matematik bizim ne işimize yarar?”

Baha Zafer

Üniversite lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği’nde tamamladı. Daha sonra Uçak – Uzay Mühendisliği / Mühendislikte İleri Teknolojiler Anabilim Dalında yüksek lisans programına başladı. Aynı programda doktora eğitimini tamamladı. 2003-2011 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Fakültesinde araştırma görevlisi olarak görev aldı. 2012-2018 yıllarında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı. 2014-2016 yıllarında Florida State Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Araştırmaları Bölümünde misafir araştırmacı olarak bulundu. Akışkanlar Mekaniği, Hesaplama Akışkanlar Dinamiği, Isı Geçişi ve hava araçlarının neden olduğu gürültünün incelenmesi yanında bilim tarihi araştırmalarına devam etmektedir. 2020 yılı içinde İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümünde göreve başladı.


Sunucu

Abdullah Haris Toprak
Abdullah Haris Toprak, lisans eğitimini YTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nde, yüksek lisansını sırasıyla Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde  Osmanlı’da Elektrik bilimi tarihi ve UPenn Elektrik Mühendisliği’nde haberleşme ağları üzerine yaptı. Halihazırda ABD Drexel Üniversitesi’nde “Çok-bireyli Haberleşme Sistemlerinde Optimizasyon Yöntemleri” alanında doktora çalışmalarına devam etmektedir.


Müzik

Mehmet Öncel

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin