32. Hakan Ertin Anısına | İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu | Tıp ve Ahlak

2021-05-08

Bu bölümümüzde İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu’nda büyük emekleri olan ve 15 Mart günü aniden vefat haberini aldığımız kıymetli Hakan ERTİN hocamızı..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
32. Hakan Ertin Anısına | İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu | Tıp ve Ahlak
/

Bu bölümümüzde İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu’nda büyük emekleri olan ve 15 Mart günü aniden vefat haberini aldığımız kıymetli Hakan ERTİN hocamızı konu ediyoruz. Kendisi yaşantısının her alanında bizler için örneklerle dolu olmakla birlikte akademik anlamda da bilhassa “Etik” alanındaki çalışmalarıyla da büyük izler bıraktı. Ertin’i kadim dostlarından, çalışma arkadaşı ve talebelerinden dinleyip bir araya getirdik. Her biri merhumu bir yönüyle anlattı, bu vesileyle yeniden vakfımızda yürüttüğü birbirinden kıymetli projeleri, yayınları ve hoş sohbeti ile hatırlayacağımız hocamıza Allah’tan rahmet yakınlarına ve talebelerine baş sağlığı diliyoruz.

Konuşmacılarımız:

Prof. Dr. M. İhsan Karaman
Prof. Dr. Mürteza Bedir
Prof. Dr. İlhan İlkılıç
Dr. Adem Az
Dr. Öğr. Üyesi Tayyibe Bardakçı
Dr. Öğr. Üyesi Merve Özdemir Özaykal
Dr. Tuncay Sandıkçı

Hakan Ertin

Manisa Akhisar’da doğdu. İstanbul Pertevniyal Lisesi ve  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2003 yılında doktorasını tamamlayan Ertin 2009 yılında Yardımcı Doçent, 2014 yılında Doçent, 2020 yılında Profesör unvanlarını almıştır. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim dalında öğretim üyesi olarak çalıştı.

Yeşilay Yönetim Kurulu Üyeliğini, BETİM (Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi) Genel Sekreterliğini yürütmekle birlikte İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu aktif olarak rol aldı. Birçok akademik yayına imza attı ayrıca İSAR Yayınlarından çıkan  Hayat Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?, Sağlık Alanında Büyük Veri, Beden Yapılan Müdahaleler kitaplarının editörlüğünü üstlendi. 


Kaynakça ve İleri Okumalar

  • Adem Az, Hakan Ertin (ed.) – Tıbbi, Dini, Hukuki ve Etik Açıdan Bedene Yapılan Müdahaleler – İSAR Yayınları 2020
  • Hakan Ertin – Tıp ve Fetva: İslam Hukuku Bakımından Tıbbi Konularda Karar Verme Süreci – 1 – İSAR Yayınları 2021
  • M. İhsan Karaman, Hakan Ertin, Mürteza Bedir (ed.) – Fıkıh ve Biyoetik: İslam Hukuku Bakımından Tıbbi Konularda Karar Verme Süreci – 2 – İsar Yayınları 2021
  • Hakan Ertin, Tuncay Sandıkçı (ed.) – Sağlık Alanında Büyük Veri, İSAR Yayınları 2020

Sunucu

Hasan İnceöz
2018’de Nevşehir Fen Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce)’ne başladı. 2020 yılından bu yana Sosyoloji (İngilizce) bölümü çift anadal programına devam etmektedir. Aynı zamanda İSAR Lisans öğrencisi olarak eğitimini sürdürmekte ve çeşitli sivil toplum faaliyetlerinde bulunmaktadır.


Müzik

Göksel Baktagir – Martı

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin