35. Cinsiyet Gelişim Bozukluklarında Bedene Yapılan Müdahaleler Etiği| Adem Az | Tıp ve Ahlak

2021-07-02

Bu bölümümüzde Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı doktora adayı Adem Az ile cinsiyet gelişim bozukluğu şemsiyesi altındaki durumlar üzerine konuştuk. Buradaki örneklerin..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
35. Cinsiyet Gelişim Bozukluklarında Bedene Yapılan Müdahaleler Etiği| Adem Az | Tıp ve Ahlak
/

Bu bölümümüzde Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı doktora adayı Adem Az ile cinsiyet gelişim bozukluğu şemsiyesi altındaki durumlar üzerine konuştuk. Buradaki örneklerin çok çeşitli olduğunu dolayısıyla her bir durumun kendi özelinde dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Az, İSAR Yayınları’ndan çıkan “Bedene Yapılan Müdahaleler” kitabımızı bu alana dair daha geniş bilgi sahibi olmak isteyenlere tavsiye etti.

Adem Az

1990 yılında Üsküdar’da doğdu, aslen Ordu Fatsalıdır. İlkokulu İstanbul Maltepe’de bitirdikten sonra 2004 yılında İstanbul (Erkek) Lisesine gitmeye hak kazandı. 2009 yılında liseden mezun olup aynı yıl İstanbul Tıp fakültesinde lisans eğitimine başladı. 2015 yılında mezun olduktan sonra zorunlu hizmet için Fatsa Devlet Hastanesi acil serviste pratisyen hekim olarak göreve başladı. 2017 yılında Haseki Eğitim Araştırma Hastanesinde acil tıp ihtisasına başladı ve 2021 Mayıs ayı itibari ile uzman hekim unvanını aldı. Aynı zamanda 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda merhum hocamız Hakan Ertin in danışmanlığında doktora öğrenimine başladı. Şu an tez döneminde çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynakça ve İleri Okumalar

Bedene Yapılan Müdahaleler Kitabı: https://isaryayinlari.com/kitap/bedene-yapilan-mudahaleler/

İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu tüm yayınları: https://isaryayinlari.com/project/tip-ve-ahlak/ 

İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu resmi sitesi: https://tac.isar.org.tr/


Sunucu

 Hasan İnceöz

Sivas’ın Gemerek ilçesinde dünyaya geldi, muhtelif memleketlerde yaşadı. 2018’de Nevşehir Fen Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce)’ne başladı. 2020 yılında Sosyoloji (İngilizce) bölümü çift anadal programına kaydoldu. Aynı zamanda İSAR Lisans öğrencisi olarak eğitimini sürdürmekte olan İnceöz, çeşitli sivil toplum faaliyetlerinde yer almaktadır. Amatör olarak da şiir yazmakta ve seslendirmektedir.


Müzik

Göksel Baktagir – Martı

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin