39. İSAR TAÇ Üzerine | İhsan Karaman | M. İhsan Karaman | Tıp ve Ahlak

2023-06-01

Bu bölümümüzde Prof. Dr. İhsan Karaman ile kendisinin de kurucuları içerisinde yer aldığı İsar TAÇ grubu üzerine konuştuk. Grubun akademisyen kadrosu, öğrenci ekibi,..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
39. İSAR TAÇ Üzerine | İhsan Karaman | M. İhsan Karaman | Tıp ve Ahlak
/

Bu bölümümüzde Prof. Dr. İhsan Karaman ile kendisinin de kurucuları içerisinde yer aldığı İsar TAÇ grubu üzerine konuştuk. Grubun akademisyen kadrosu, öğrenci ekibi, dışarıdan katılım, düzenlenen sempozyum ve çalıştaylar, uzun vadede gerçekleştirilmek istenen hedefler gibi çok çeşitli konulara değindiğimiz yayınımızın sonunda hocamızdan İsar TAÇ’ın kuruluş sürecine dair daha önce duymadığımız anıları, hikayeleri dinleme fırsatı bulduk.

M. İhsan Karaman

1986 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği’nde ihtisas eğitimini tamamlayarak 1991 yılında üroloji uzmanı oldu, ardından 2008’de ise üroloji profesörü ünvanını almıştır. 2013 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliğine atanmış, Aralık 2014-2018 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmüştür. Karaman, Mayıs 2019’da İstanbul Üniversitesinde “Tıp Tarihi ve Etik” alanında da doktora programını tamamlayıp PhD ünvanı almıştır.

Telif veya editoryal olarak yayınlanmış altı kitaba ilaveten, 50’den fazla kitap bölümü yazarlığı, 300’den fazla ulusal ve uluslararası alanda yayımlanmış/sunulmuş akademik çalışması ve almış olduğu 1500’ün üzerinde uluslararası atıf bulunan Karaman, halen Medistate Kavacık Hastanesi Üroloji Kliniği Direktörü ve İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir. Dünya İslami Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) ve Uluslararası Yeşilay Federasyonu (UYEF) Başkanı olan Karaman, mesleki faaliyetleri yanında, küresel bir sosyal sorumluluk projesi olarak, “Yeryüzü Doktorları Türkiye” adlı uluslararası bir tıbbi ve insani yardım teşkilatının kurucularından olup 10 yıl süreyle genel başkanlığını yürütmüştür. Karaman, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi; Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi Yürütme Kurulu üyesi ve İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu Başkanı’dır. Karaman, Ekim 2012 – Mayıs 2015 tarihleri arasında da Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı yapmıştır.

Kaynakça ve İleri Okumalar


Sunucu

Erdem Sevim
2019 yılında Özel Sevgi Fen Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde lisans öğrenimine başladı. Eş zamanlı olarak İSAR temel programında eğitimini sürdürmektedir.


Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin