21. Erken Modern Dönem Osmanlı’sında Teorik Astronomi: Ali Kuşçu ve Fethiyye’si | Hasan Umut & İhsan Fazlıoğlu | Tarih ve Umran

2020-11-07

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Hasan Umut’un Ali Kuşçu’nun astronomi konusundaki görüşleri üzerine yazdığı doktora tezi sunumu oturumunu sizlerle paylaşıyoruz. Kaydımız Hasan Umut..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
21. Erken Modern Dönem Osmanlı'sında Teorik Astronomi: Ali Kuşçu ve Fethiyye'si | Hasan Umut & İhsan Fazlıoğlu | Tarih ve Umran
/

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Hasan Umut’un Ali Kuşçu’nun astronomi konusundaki görüşleri üzerine yazdığı doktora tezi sunumu oturumunu sizlerle paylaşıyoruz. Kaydımız Hasan Umut tarafından gerçekleştirilen sunum, ardından İhsan Fazlıoğlu’nun müzakere konuşması ve son olara oturuma katılan akademisyenlerin soru ve cevaplarıyla ortaya çıkan geniş bir bilim tarihi sohbetini içermektedir.

Hasan Umut

Hasan Umut lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih bölümünde “Ismail Gelenbevi at the Engineering School: The Ottoman Experience of European Science through Logarithms.” başlıklı tezini savunarak tamamladı. 2020 yılında McGill Üniversitesi İslam Araştırmaları Enstitüsü’nde “Theoretical Astronomy in the Early Modern Ottoman Empire: ʿAlī al-Qūshjī’s Risālat al-Fatḥiyya.” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Çalışma alanları arasında astronomi tarihi, İslam ve Osmanlı toplumlarında bilim, İslam entelektüel tarihi, bilimsel aletler ve yazma kültürü bulunmaktadır.

İhsan Fazlıoğlu

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden 1989 yılında mezun oldu. 1987-1990 yılları arasında İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) yazmalar bölümünde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü’nde 1989 yılında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı ve aynı bölümde İslâm matematik tarihi üzerine yüksek lisans çalışmasını 1993 yılında ve yine aynı bölümde Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı yönetiminde Aristoteles’in matematik felsefesi üzerine doktora tezini ise 1998 yılında tamamladı. İhsan Fazlıoğlu islam entelektüel tarihi, islam bilim tarihi, felsefe tarihi alanlarında çeşitli dillerde kitap ve makalelere imza atmıştır. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Felsefe Bölümü bölüm başkanlığı ve Nazariyat Dergisi baş editörlüğü görevlerini sürdürmektedir.


Sunucu

M. Bedrettin Toprak
Ekonomi lisans eğitimini 2013 yılında Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Aynı üniversitede İktisat Tarihi yüksek lisans derecesi aldı. 2017 yılında araştırmacı olarak Durham Üniversitesi’nde kaldı. 2017 sonu itibariyle İSAR Araştırmacısı olarak göreve başladı. 2013 yılında başladığı İSAR temel programından 2017’de mezun oldu, ihtisas öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.


Müzik

Göksel Baktagir – Martı

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin