Hakkımızda

İSAR Podcast, 2009 yılında İstanbul Eğitim ve Araştırma Vakfı adıyla kurulan -yeni ismiyle Abdullah Tivnikli  İSAR Vakfı- bünyesinde yayın yapan bir platformdur.

İslami ilimlerle beşeri ve sosyal bilimler alanlarında uzun yıllardır araştırma ve eğitim faaliyetleri yürüten İSAR;  şimdi, bu birikimin bir ürünü olan podcast projesiyle karşınızda.

İSAR Podcast’in temel amacı; sosyal, beşeri ve İslami ilimler alanlarındaki bilginin hudutlarını genişletmek; ve bu birikimin daha geniş kitlelerle paylaşımını sağlamak.

Bu çerçevede, bölümlerimiz, çeşitli uzmanlıklardan konukların ağırlandığı ve farklı alanların birikimlerinin sizlerle paylaşıldığı yayınlardan oluşacak.

Konuklarımız; farklı disiplinlerden akademisyenler, uzmanlar ve zaman zaman da İSAR bünyesinden yetişmiş olup dünyanın farklı yerlerinde lisansüstü düzeyde çalışmalarını sürdüren araştırmacılarından olacak. 

Yayınlarımız ağırlıklı olarak Türkçe olacak; bununla birlikte, yurtdışından alanında uzman isimleri konuk alacağımız bazı bölümleri,  İngilizce veya Arapça olacak yayınlayacağız.

Söyleşiler için seçtiğimiz konular, kimi zaman câri ilim tasnifleri içerisinde yer alacak, kimi zaman ise  bunlara meydan okur cinsten olacak. 

Bölümlerimizin her biri, toplum, tarih ve umran, bilgi ve felsefe, bilim-insan-teknoloji ve hukuk gibi farklı temalar altında ele alınacak ve bu temalar bölüm isimlerinde belirtilecek. Bu sayede konuya göre seçim yapabileceğiniz gibi temaya göre seçim yaparak yayınlara erişme imkanınız olacak.

Bütün bölümlere, Apple Podcast, Google Podcast, Spotify, Soundcloud ve YouTube platformlarından erişebilirsiniz. Ayrıca; podcast.isar.org.tr adresinden bölümlele ilgili ayrıntılı bilgilere, biyografi ve kaynakçaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bize; podcast@isar.org.tr mail adresinden ulaşabilir, yorum, öneri ve bölüm tavsiyelerinizle projemize katkı yapabilirsiniz.