13. Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce | Lütfi Sunar | Toplum

2020-08-20

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji bölümünden Doç Dr. Lütfi Sunar. Lütfi hocayla yeni projesi Müslüman Dünya’da Çağdaş Düşünce’yi konuştuk...

İSAR Podcast
İSAR Podcast
13. Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce | Lütfi Sunar | Toplum
/

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji bölümünden Doç Dr. Lütfi Sunar. Lütfi hocayla yeni projesi Müslüman Dünya’da Çağdaş Düşünce’yi konuştuk. Bu bölümde hem projenin arka planındaki hedefler ve amaçları hem de çeşitlilik, bütünlük, otantiklik ve çağdaşlık yönlerinden bugün Müslüman dünyada çağdaş düşüncenin neler sunduğunu bulabilirsiniz.

Lütfi Sunar

Doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde “Karl Marx ve Max Weber’in Doğu Toplumlarına Yaklaşımları” başlıklı teziyle 2010 yılında tamamladı. Sosyolojik teori, şarkiyatçılık, öteki, toplumsal değişim, tabakalaşma ve eşitsizlik alanlarında çalışmalar yapmakta olan Sunar, hâlen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Sunar’ın, “Marx ve Weber’de Doğu Toplumları“, “Türkiye’de İş Ortaklıkları”, “Marx an Weber on Oriental Societies”, “Türkiye’de Toplumsal Değişim”, “Eurocentrism at the Margin: Encounters”, “Critics and Going Beyond ve Debates on Civilization in the muslim Word: Critical Perspectives on Islam and Modernity” gibi kitapları ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. İlmi Etüdler Derneği’nin kurucu başkanı olan Sunar 2002 – 2008 ve 2010 – 2016 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Sunar, 2016 yılından bu yana çatı kuruluşu olan İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği’nin Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. İLEM’in ilk günlerinden itibaren çok sayıda ders, etkinlik ve projenin yürütülmesinde ve yayınlarda katkısı bulunan Sunar halen İnsan & Toplum dergisinin de baş editörlüğünü sürdürmektedir.

Konuşmadan Ek Referanslar


Sunucu

M. Tahir Kılavuz
Tahir Kılavuz, 2019 yılında Notre Dame Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında doktora eğitimini tamamladı. Harvard Üniversitesi Middle East Initiative programında doktora sonrası araştırmacısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


Müzik

Mehmet Öncel

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin