07. Taşköprülüzade’de Bilgi, Bilim ve Varlık Üzerine| İbrahim Halil Üçer | Bilgi ve Felsefe

2020-07-02

Bu bölümümüzde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden İbrahim Halil Üçer’in İhsan Fazlıoğlu ile birlikte editörlüğünü üstlendiği “Taşköprülüzade’de Bilgi, Bilim ve Varlık” kitabı hakkında..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
07. Taşköprülüzade'de Bilgi, Bilim ve Varlık Üzerine| İbrahim Halil Üçer | Bilgi ve Felsefe
/

Bu bölümümüzde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden İbrahim Halil Üçer’in İhsan Fazlıoğlu ile birlikte editörlüğünü üstlendiği “Taşköprülüzade’de Bilgi, Bilim ve Varlık” kitabı hakkında konuşuyoruz. İbrahim Halil Üçer, İslam düşüncesinin 16. yy.’a kadar olan serüvenini değerlendirirken aynı zamanda Taşkörpülüzade’nin fikirlerinin çeşitli yönlerini dinleyicilerle paylaşıyor.

İbrahim Halil Üçer

Lisans eğitimini 2004 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Felsefesi Bilim Dalı’nda hazırladığı “Ebû Hayyân et-Tevhîdî ve Felsefî Kişiliği” başlıklı teziyle 2007 senesinde yüksek lisansını savundu. 2010-2011 eğitim yılında McGill Üniversitesi Institute of Islamic Studies’te misafir araştırmacı olarak bulundu. 2014 senesinde “İbn Sînâ Felsefesinde Suret Anlayışı” başlıklı teziyle İslam felsefesi doktoru oldu. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Üçer’in yayımlanan çalışmaları arasında İbn Sînâ Felsefesinde Suret, Cevher ve Varlık ve İslam Düşünce Atlası gibi eserler bulunmaktadır. Halihazırda Taşköprîzâde külliyatının neşri, İslam düşüncesinde insan tanımları, İbn Sînâ epistemolojisi ve İslam düşünce tarihi yazımında dönemlendirme sorunu gibi başlıklar üzerinde çalışmaktadır.

Kaynakça ve İleri Okumalar

  • İhsan Fazloğlu ve İbrahim Halil Üçer (eds.) – Taşköprülüzade’de Bilgi, Bilim ve Varlık – İlem Yayınları 2020

Sunucu

Ubeydullah Ademi
Lisans eğitimini 2019 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve Tarih bölümlerinde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.


Müzik

Göksel Baktagir – Martı

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin