03. ‘İslam Alemi’ Fikrinin Yüzyıllık Tarihi 1880-1980 | Cemil Aydın | Tarih ve Umran

2020-06-05

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz The University of North Carolina at Chapel Hill’de öğretim üyesi olan Prof. Dr. Cemil Aydın. Kendisiyle ‘İslam Alemi’..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
03. ‘İslam Alemi’ Fikrinin Yüzyıllık Tarihi 1880-1980 | Cemil Aydın | Tarih ve Umran
/

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz The University of North Carolina at Chapel Hill’de öğretim üyesi olan Prof. Dr. Cemil Aydın. Kendisiyle ‘İslam Alemi’ fikrinin yüzyıllık tarihini konuşuyoruz. Cemil Aydın, söz konusu düşüncenin İslamcılık akımına etkisini ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki siyasi gelişmelerle etkileşimini analiz ederken aynı zamanda entelektüel tarih yazımına dair önemli notları dinleyicilerle paylaşıyor.

  • 00:50 – Modern Müslüman düşüncesinde 19. yy.ın mirası
  • 12:00 – Neden 19. yy.daki entelektüel sorunlar kendilerini yeniden üretiyor
  • 23:00 – II. Abdulhamit dönemi Pan-İslamizmi
  • 33:00 – Hızla dönüşen bir dünyada büyük anlatıların ortaya çıkışı
  • 39:00 – Darü’l-İslam/Darü’l-harp ayrımı 19. yyda nasıl yorumlandı

Cemil Aydın

The University of North Carolina at Chapel Hill’de öğretim üyesi olan Prof. Dr. Cemil Aydın, lisans eğitimini 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümünde yüksek lisans derecesini aldıktan sonra 2002 yılında Harvard Üniversitesi Tarih ve Orta Doğu Araştırmaları bölümünde “The Politics of Civilizational Identities: Asia, West and Islam in the Pan-Asianist Thought of Ôkawa Shûmei” başlıklı tezi ile doktora eğitimini tamamladı. Çağdaş Orta Doğu tarihi ve çağdaş Asya tarihi alanlarında çalışmalarını sürdüren Cemil Aydın, özellikle Osmanlı İmparatorluğu ve Japon İmparatorluğu’nun entelektüel tarihi üzerine yoğunlaşmaktadır. Cemil Aydın, aynı zamanda “The Politics of Anti-Westernism in Asia: Visions of World Order in Pan-Islamic and Pan-Asian Thought” ve “The Idea of the Muslim World: A Global Intellectual History” kitaplarının yazarıdır.

Sunucu

M. Bedrettin Toprak
Ekonomi lisans eğitimini 2013 yılında Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Aynı üniversitede İktisat Tarihi yüksek lisans derecesi aldı. 2017 yılında araştırmacı olarak Durham Üniversitesi’nde kaldı. 2017 sonu itibariyle İSAR Araştırmacısı olarak göreve başladı. 2013 yılında başladığı İSAR temel programından 2017’de mezun oldu, ihtisas öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir.


Müzik

Mehmet Öncel

Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin