42. İslami Psikolojinin Tarihi | Hooman Keshavarzi | Psikoloji

2023-07-28

İslami Psikolojinin tarihi ve kavramsal arkaplanını tartıştığımız bu bölümde alanın önemli isimlerinden Hooman Keshavarzi hocamız bu alanın ortaya çıkmasında bilginin İslamileşmesi hareketinin rolünden..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
42. İslami Psikolojinin Tarihi | Hooman Keshavarzi | Psikoloji
/

İslami Psikolojinin tarihi ve kavramsal arkaplanını tartıştığımız bu bölümde alanın önemli isimlerinden Hooman Keshavarzi hocamız bu alanın ortaya çıkmasında bilginin İslamileşmesi hareketinin rolünden ve Malik Bedri hocanın bu alana yaptığı katkılardan bahsetti. Aynı zamanda İslami Psikoloji deyince ne anlaşılması gerektiğine değinen hocamız bu alanda yapılan çalışmalardan kısaca bahsetti.

Hooman Keshavarzi

Toronto Üniversitesinden psikoloji derecesi alan Hooman Keshavarzi, Argosy Üniversitesinde Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans derecesi ve Chicago Üniversitesinden doktora derecesi almıştır. Bunun yanında Klasik İslami İlimler eğitimine de sahiptir. Halen İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji bölümünde çalışmalarına devam eden Kesahvarzi, aynı zamanda Amerika merkezli Khalil Center’ın kurucusu ve yöneticidir. İslami Psikoloji alanında öncü bir isim olan Keshavarzi bu alanda birçok yayın yapmış ve yapmaya devam etmektedir.


Kaynakça ve İleri Okumalar

Khan, F. & Keshavarzi, H. (2022). Applications of Traditional Islamically Integrated Psychotherapy (TIIP). In P. S. Richards, G. E. K. Allen, and D. K. Judd, Handbook of Spiritually Integrated Psychotherapies. American Psychological Association.

Keshavarzi, H. (2021). Introduction to Islamic Psychology (Turkish). In S. Uysal, Gelenek ile Gelecek Arasında İslami Psikoloji. Istanbul: Çamlıca Yayınları.

Bedri, M. (2023). Müslüman Psikologların Çıkmazı (İ. N. Kaya, Çev.). Mahya Yayınları.


Sunucu

Aziz Muhammed Akkaya

2018’de Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisansını, 2022’de yine aynı üniversitede Bilişsel Bilixmler alanında yüksek lisansını tamamladı. Halen 29 Mayıs Üniversitesinde Felsefe bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. Bilişsel Bilim felsefesi, zihin felsefesi, bilim felsefesi ve işitsel algı araştırma alanları arasında bulunmaktadır.


Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin