43. Da Vinci Müslüman mıydı: Psikotarih çerçevesinde bir inceleme | Hasan Kaplan | Psikoloji

2023-08-10

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Prof. Dr. Hasan Kaplan ile psikotarih alanının tarihi ve yöntemi hakkında konuştuk. Aynı zamanda Leonardo Da Vinci’nin Müslüman..

İSAR Podcast
İSAR Podcast
43. Da Vinci Müslüman mıydı: Psikotarih çerçevesinde bir inceleme | Hasan Kaplan | Psikoloji
/

İSAR Podcast’in bu bölümünde konuğumuz Prof. Dr. Hasan Kaplan ile psikotarih alanının tarihi ve yöntemi hakkında konuştuk. Aynı zamanda Leonardo Da Vinci’nin Müslüman olma ihtimalini psikotarih alanı çerçevesinde ele aldık.

Hasan Kaplan

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1993 yılında mezun olmuştur. Daha sonra Fordham Üniversitesinde yüksek lisans yapmış ve 2005 yılında Syracuse Üniversitesinden doktora derecesi almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok üniversite akademisyenlik yapmış olup halen İbn Haldun Üniversitesinde İlahiyat Fakültesinde din psikolojisi alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynakça ve İleri Okumalar

Kaplan, H. (2019). Psikotarih: Tarih araştırmalarında yeni bir yaklaşım. Tarih Bilimi ve Metodolojisi.

Kaplan, H. (2009). Bazen Bir Puro Sadece Bir Purodur Leonardo Da Vinci’nin Dini Kimliği Üzerine Psikobiyografik Bir İnceleme. Dini Araştırmalar12(35), 107-126.

Kaplan, H. (2017). Bir inanç aşaması olarak Haniflik. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi.


Sunucu

Aziz Muhammed Akkaya

2018’de Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisansını, 2022’de yine aynı üniversitede Bilişsel Bilixmler alanında yüksek lisansını tamamladı. Halen 29 Mayıs Üniversitesinde Felsefe bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. Bilişsel Bilim felsefesi, zihin felsefesi, bilim felsefesi ve işitsel algı araştırma alanları arasında bulunmaktadır.


Bize ulaşmak için
podcast@isar.org.tr

Buradan Dinleyin